Sayfa 7/7 İlkİlk ... 567
50 sonuçtan 49 ile 50 arası

Konu: dini sohbet

Tecrübe Puanı
    13
    Hiç Bir Kalbi İncitmemeli
    Kalb, carullahtır yani Allahü teâlânın komşusudur. Allahü teâlâya kalb gibi yakın bir şey yoktur. Bu sebeple kalbin incitilmesinden kaçınmak lazımdır.

Allahü teâlâyı, Peygamber efendimizi sevmemiz lazım olduğu gibi, Eshab-ı kiramı yani ilk Müslümanları da sevmemiz, onlara düşmanlık etmememiz, incitmememiz emredilmiştir. Zira hadis-i şerifte; (Onlara düşmanlık bana düşmanlıktır. Onları incitmek, beni incitmektir. Beni incitmek de, Allahü teâlâya eziyet etmektir) buyurulmuştur.

İnsanları dara düşürmek, sıkıştırmak ve incitmek haramdır. Hatta, müminin kalbini incitmek, Kâbe’yi birkaç kere yıkmaktan daha büyük günahtır. Anaya, babaya karşı gelmek, sert konuşmak, kalblerini incitmek haramdır.

İnsanları incitmek, onların kalblerini kırmak değil, onlara yardım etmek, yardımcı olmak lazımdır. Zira Allahü Teâlâ; (Benim kullarıma yardım edene, ben fazlasıyla yardım ederim) buyuruyor.

Elinden yardım geldiği halde, yardımı esirgeyen insan, Allahü teâlânın indinde sevgili bir kul olabilir mi? İnsanların kalbini kırmak ise, Allahü teâlânın gazabını üzerine çekmek demektir. Bundan çok kaçınmalıdır. İnsan kalbi, Allahü teâlânın sevgisinin tecelli ettiği bir yerdir. Oraya dokunmak, çok tehlikelidir. Hele o kalbde, Allahü teâlânın korkusu ve Allahü teâlânın sevgisi varsa, onu incitmekten, son derece kaçınmalıdır.

Bir Müslümana kötü gözle bakmak, onu çekiştirmek, ona iftira etmek, kalbini kırmak haramdır. Bunların her biri ayrı ayrı büyük günahtır. Müslümana kin beslemek de günahtır. Bunların her biri Kur’an-ı kerimde yasak edilmiştir.

Allahü teâlâyı en ziyade inciten, küfürden sonra, kalb kırmak gibi büyük günah yoktur. Bu sebeple kâfir bile olsa, hiç kimsenin kalbini kırmamalıdır. Zira kalb kırmak, Allahü teâlâyı incitmek demektir.

İyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemeli, kırmamalıdır. Zira Allahü Teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük günah yoktur.

ALINTI

Tecrübe Puanı
    13
    Ama Benİm Kalbİm Temİz...
    --Namaz kıl
    --ama benim kalbim temiz

--farz yerine getir
    --Ama benim kalbim temiz

Ne kadar tanıdık bir kelime değil mi?"AMA BENİM KALBİM TEMİZ" ağlanacak halimize gülüyoruz..

Mevla Teala buyuruyor ki;"Beni yerim göğüm almadı da,mümin kulumun kalbi aldı " diye..ama nasıl KALP?

Kalp zaten fiziki olarak;PİS KANI toplar. temiz kanı vücuda pompalamaz mı?o zaman fiziki olarak temiz değil..

Maneviyata baktığımızda;o kalpte fitne,ucub,kin,nefret,hırs,melayani(dünya kelamı) vs yok mu?bir sürü; ozaman manevi olarak hani kalbin temizliği?

Evet mevla teala buyuruyor;mümin kulumun kalbi diye..Hangi kalp
    Mevlasını zikreden kalp,ihlaslı kalp,mevladan gayrisine yüz çevirmiş olan kalp..

Rasullahın kalbi kirlimiydi ki,;hiç günahı yok iken istiğfar ederdi,ayakları şişene kadar namaz kılardı..sabahlara kadar ağlardı..
    Peki bizim kalbimiz Rasulallah'ın kalbinden daha mı temiz?

İmam-ı Rabbani Hz.39 mektubunda şöyle buyurmaktadır;

Allahü teâlâ, kendinden baska seylerden yüz çevirip, kendisine dönmek nasîb eylesin! Isin temeli kalbdir. Kalb, Allahü teâlâdan baskasina tutulmus ise, yikilmis demekdir. Bir ise yaramaz. Niyyet dogru olmadikça, hayrli islerin, yardimlarin ve âdete uyarak yapilan ibâdetlerin, yalniz hiç fâidesi olmaz. Kalbin selâmet bulmasi da ve Allahü teâlâdan baska hiçbir seye düskün olmamasi da lâzimdir. [Ya'nî her yapilan sey, O emr etdigi, O begendigi için yapilmali. Onun râzi olmadigi her seyden kaçinmalidir. Hersey Onun için olmalidir.] Hem, kalbin selâmeti, hem de bedenin sâlih isler yapmasi, birlikde lâzimdir. Beden sâlih ameller yapmaksizin, kalbim selâmetdedir, [kalbim temizdir, sen kalbe bak] demek bâtildir, bosdur. Kendini aldatmakdir. Bu dünyâda, bedensiz rûh olmadigi gibi, beden ibâdet yapmadan ve günâhlardan kaçinmadan, kalb, temiz olmaz. Zemânimizin birçok dinsizleri, sapiklari, ibâdet yapmayip, kalblerinin selâmetde oldugunu, hattâ kesf sâhibi olduklarini söyleyip, saf müslimânlari aldatiyor. Allahü teâlâ, sevgili Peygamberinin sadakasi olarak ?aleyhissalâtü vesselâmü vettehiyye", hepimizi böyle sapiklara inanmakdan korusun! Âmîn

Sayfa 7/7 İlkİlk ... 567

Bu Konudaki Etiketler