Sayfa 5/5 lklk ... 345
39 sonutan 33 ile 39 aras
    yelik tarihi
    11 Temmuz 2013
    Beendikleri
    0
    Beenileri
    106
    Tecrbe Puan
    13
    Bu lkede spor ve zellikle futbol adna caresiz olanlarn bana aieleler geliyor

Neden? nk her aile ocuunun iyi eitim almasn ister.
    Bunun iin her aile veya ilgili her veli;
    ocuklar iin gvenecekleri kiiler, doru eitim verildiinden emin olduklar okullar, kulpler ve eitim merkezleri ararlar.
    nk herkes ocuunun salndan ve gelecei iin iyi eitim aldndan emin olmak ister.
    Ve elbette herkes ocuunu adil davranlan, nem ve deer verilen bir okula veya kulbe gndermek ister.
    Bundan daha doal bir ey olamaz. Doal olmayan ve yanl olan ise, aileleri bu adan aresiz brakm olmaktr.
    Elbette baz veliler haddini aan ve stne vazife olmayan ilere kalkyorlar ve baz olumsuz davranlar sergiliyorlar. Ama bunun da nedeni her konuda ly ve snr bilmeyen bir toplumsal kltre sahip oluumuz deil midir?
    unu da unutmayalm. lgili ve bilinli bir ok aile artk eitim adna yaplanlar izliyor ve hakl olarak baz uygulamalar konusunda kafalarnda soru iaretleri oluuyor. nk birok aile okuyor. Birok aile gnmzde bilgiye ulamann da verdii kolaylkla belli dzeyde bir eitim farkndalna ulat. Dolaysyla baz yanllarn ve olumsuzluklarn farkna varabiliyor.
    Biliyorsunuz, futbol ve zellikle altyap sreleri konusunda eksik veya yanllar sadece antrenre, veliye, kulbe, federasyona yklenerek zmlenecek bir mesele deildir.
    Bu bal bana bir sistem ve sistemin ileyii ile ilgili bir meseledir. zm ise ulusal bir spor ve futbol modelinin hayata geirmesi ile gerekleebilir. Bunun dndaki zmler grecedir ve daha ziyade kulp dzeyinde ama bir yere kadar gtrlebilecek bir itir..
    Baknz bir aile ikisi de sporcu kiilikleri olan ocuklar iin nasl bir yardm ve danmanlk istiyorlar;
    "....
    .....
    14 ya ve 8 yalarnda 2 olum var. Byk olum 5 yandan beri basket oynuyor. 4 yl Efes'ten sonra imdi Galatasaray'da.
    Yani basketbol altyap oyuncusu velisinin grecei her trl zorluu iyi - kt biliyoruz , hala da yayoruz.
    Kk olan ise tam bir spor hastas. Atletizm, yzme , basketbol gren tm kolar aryor ama nce futbol sonra dier sporlar diye kafasnda ayrm durumda. Futbola olan yetenei bir veli olarak grdm kadar ile ayr bir seviyede zaten.
    Geen yl vcut geliimine olumsuz etkisi olmasn diyerek stanbul / Bakrkyde yakn bir spor okulunda sadece hafta sonlar oynattrdm. Bu yl ise bir takm + kiisel eitim iin zel altrc bulsam m diye dnyorum.
    Byk olumda , Trkiyenin en iyi altyap takmnda bile sadece takm antrenman yaplarak bir ey renilemeyeceini, 20-22 yandaki gen kolara takm verip asl retimin darda ayr cret ile yapldn gete olsa rendik.
    Ufakl 3-4 ay nce GS semelerine gtrdm ben izleyemedim, ktnda sordum , forvet oynam ama ofsayt kural uygulanp uygulanmadn sylemedikleri iin arm, pas da gelmeyince sadece 2 gol atm.
    kta yal bir ko komasnn yetersiz olduunu ve kendisini kabul etmeyeceklerini syledi.
    Oysa Alpin 4 yandan beri atletizm pistinde kotuunu 60, 100 ve 200'de 2 st grup ile yartn syleyecektim ama bu ekilde seme yapan birisine bunlar anlatmann gereksiz olduunu dnerek vazgetim, ok haklsnz komay hi bilmez dedim.
    niversiteye gitmek iin Ankaraya gidince futbolu brakmak zorunda kalm imdi haftada birka hal saha ma yapan , orta halli 48 yandaki bir baba olarak karar vermem gerekiyor.
    Bir ekilde , her halkarda futbol oynayacak bu ocuk iin doru altyap eitimi iin ne yapmam tavsiye edersiniz?"
    ....
    .....
    Evet... Durum ite bu....
    imdi bu aileye kzabilir, haddini ayor diyebilir misiniz?
    imdi bu veliye yanl yapyor diyebilir misiniz?
    Hayr...
    Peki, ncelikle bir eitimci, bir hareket geliimcisi ve bir futbol insan olarak ne cevap vereceiz bu velimize?
    Yoksa cevab vermesi gerekenler, bu lkede sporu ve futbolu ynetenler midir?
    Olmas gerekeni yani, mahalli ve yerel spor kulpleri o mahallenin ve o semtin ocuklarna amayanlar, alan, tesis, malzeme ve donanml eitimci antrenr istihdamn yapmayanlar ve yetenekli ocuklar dzeyi ve nitelii giderek artan futbol eitim merkezlerine ve belirlenmi kulplere kanalize olmalarn salayacak bir sistemi ina etmeyenler ve etmeyi baaramayanlar mdr?
    Sonu olarak;
    Aileler ocuklarnn spor yapma ve spor gelecei konusunda asla aresiz kalmamaldrlar. te bunu ulusal lekte baardmz an Trkiye sporu ve futbolunun kurtulduu ve gelitii sre balam olacaktr.

kaynak futbolda alt yap egitimi

yelik tarihi
    11 Temmuz 2013
    Beendikleri
    0
    Beenileri
    106
    Tecrbe Puan
    13
    top teknigi nasl gelitirilir

almalar
    Aadakileri her zaman sa ve sol ayanzla da yapn. Kullanmadnz ayanz krelir ileride amakta da zorlanrsnz. Sa ayakl bir futbolcunun bazen sol ayayla yapca ufak bir nne ekme hareketi man kaderini deitirir. Ama soluna aniden geliveren topa tkezleyen veya seyreden bir futbolcunun spor hayat pek uzun srmez.

Bol bol top saydrn, tek ayak, deierek ve hareket ederek
    Topu ayanza aln merdivenlerden topla beraber kn
    Topu ayanza aln merdivenlerden topla beraber inin
    Duvara kar oynayn
    Duvara, yere hi demeksizin sa ayakla tek paslar
    Duvara, yere hi demeksizin sol ayakla tek paslar
    Duvara, yere hi demeksizin bir sa, bir sol ayakla tek paslar yapn.
    Duvara yaplan yukardaki hareketleri bu sefer yerde bir sektirerek yapn.
    Ayak voleybolu oynayn hem bacak kaslarn iyi gelitrir hemde tekniini ykseltir.
    Ayak basketi oynayn

top srme
    Top srme-alm
    Kendinize engeller bulun ve 80-100cm aralklarla 10-15 adet dizin. Bunlarn arasndan seri ve tek harekette geerek sona ulan ve hemen geri dnp baa kadar gelin. Sa-sol,i-d deitirerek gelitirin.
    Bo sahadar kafanz indirmeden top srn, yere bakmak yok, top srlecek. Top atak yapar gibi srlecek biran nce ceza sahasna ulap gol vuruu veya orta yapacaksnz. Kafay indirmek yok pozisyonu gre gre.
    Paslarnz her zaman iin adamnzn nne doru atn.

futbol ut
    ut teknii
    ut pozisyona gre ayan neresiyle vurmak gerkeli bunu kefetmek gerekir.
    ut ekerken vcudun duruu ve destek ayan kullanmay bilmek gereklidir.
    Sert utdan daha nemlisi tekniini gelitirmektir. Sert ut uzaktan tutturursanz iyidir, ama azck ayar kamas topu auta deil taca gndermenize sebep olur. nce teknik.
    utlar hedefe atn, kelere ve nokta hedeflere.
    utu atacanz yeri gznzle iaretleyin. Vereceiniz falsoyu havaya izin. Tm enerjinizi ayanza odaklayp istediinizi elde edene kadar aln. Planladnz gibi bir i karmalsnz. Daha sonra bu dnme izme ilemlerinin zamann ksaltmay reneceksiniz. Defans zerinize gelene kadar topu hangi a ile nasl bir sertlikte nereye atacanza oktan karar verip ayanzdan karm olacaksnz. Dnmeyi hzlandryorsunuz, kaldrmyorsunuz.

Kondisyon
    Kou, depar, kltr fizik bunlar asla terketmeyip antremanlara vcudu altrarak balamalsnz.
    Vcudunuz dengeli ve gl olmal. Vcut omuzu koyup, alttan topu da alacak veya kontrol altnda tutacak kadar dengeli ve gl olmaldr. Arkadalarnzla alrken bunu aln. Birebir arkadalarnzla aln.
    Biri arkanzdan ekerken komaya aln. ekeni srklemelisiniz, kurtulabilmelisiniz. Bir ufak ekmeyle dengesi bozulan futbolcu olmaz. Bu banza ok gelecek.
    lerletin ekilirken de top srn. Top ayaktan almayacak kaarsa yandnz. Top ayaklara da dolamayacak dolarsa, tkezlerseniz de yandnz.
    Birebirde omuz omuza pozisyonlarda rakibin etrafndan dolaan, srekli yere yaptrlan, rakibi tuttuu halde bile uurma gibi uurulacak kadar hafif olan aya yere basmayan futbolcu takma bile giremez.
    Arkadalarnzla gre yapn

yelik tarihi
    11 Temmuz 2013
    Beendikleri
    0
    Beenileri
    106
    Tecrbe Puan
    13
    VELLER ANTREMAN VE MALARDA NEDEN SPORCULARA TALMAT VERMEMEL VE MUDAHELE ETMEMELDR
    1- problem zme becerilerini zayflatmamak iin
    2- karar verme yeteneklerini azaltmamak iin
    3-kendi kendilerini idare edebilmelerini nlememek iin
    4- ocuklarn daha fazla keif alabilmeleri iin
    5- yaratclklarn zedelememek iin
    6,cocuklarn zerlerinde bask hissetmemeleri iin
    7- baa kma kabiliyetlerini zedelememek iin
    8-kendi hatalarndan renme anslarn ellerinden almamak iin
    9- couklar arasnda kaygya sebebiyet vermemek iin
    10-hayat becerisini gelitirmekte ustalamalarn engellememek iin

yelik tarihi
    11 Temmuz 2013
    Beendikleri
    0
    Beenileri
    106
    Tecrbe Puan
    13
    FUTBOL BR OYUNDUR VE OYUNLAR GZELDR...
    Oyunlar her yataki insan iin bir elence, bir etkinlik ve bir aratr.
    Elencenin, etkinliin, salkl ve mutlu olmann arac ve yntemi olan tm oyunlar insanolunun kendisi iin rettii en deerli bululardan birisidir.
    Futbol da bu anlamda asl olarak muhteem bir oyundur.
    Oyunlarn giderek gelimesi ve evrilmesi iin doas gereidir.
    Ama oyunlar amalar itibari ile asla deimemelidir.
    Deiirse oyun olmaktan kmaya balar ve baka ey olur.
    Futbolu ncelikle ve asl olarak bir "oyun" olarak alglamaya, anlamaya, korumaya ve sahiplenmeye devam etmek bir insanlk grevidir.
    nsanolunun kendisine en byk ihanetlerinden birisi de oyunlar baka amalar iin ara olarak kullanmaya balamas ve oyunlar oyun olmaktan karmaya balamasdr.

yelik tarihi
    11 Temmuz 2013
    Beendikleri
    0
    Beenileri
    106
    Tecrbe Puan
    13
    FUTBOL VE TELEVZYON PROGLAMLAR
    Futbol ile ilgili televizyon programlarn izlemeyiniz...
    nk neredeyse hi birisi futbol ile ilgili deil...
    Sz konusu futbol programlarnn hi birisinde ne geliim adna sylenen bir sz, ne ocuk adna bir cmle, ne insan adna bir kelam, ne proje adna bir ifade, ne de teknik, taktik ve biyomotor zellikler adna bir kelime sz konusu deil...
    Sporun sosyolojisini ve psikolojisinin zerresi yok...
    Futbol programlarnzn dzeyi, futbolunuzun dzeyi haline gelirse bu tehlikelidir. nne gemek gerekir....
    nne gemek iin izlememek en iyi mcadele biimlerinden birisidir

yelik tarihi
    11 Temmuz 2013
    Beendikleri
    0
    Beenileri
    106
    Tecrbe Puan
    13
    ocuu nemserseniz o da sizi nemser.
    Btn olumlu ve gzel eyler nemseyerek balar.
    nk nemsemek, ardndan deer vermeyi ve deer grmeyi getirir.
    nemsenmenin ve nemsemenin ya olmaz.
    Her insann her ya dneminde nemsenmeye ve deer grmeye ihtiyac vardr.
    nemsenmeyen ve deer grmeyen ocuklar nce "olumsuz benlik algs" duygusu ile karlarlar. Bu devam ederse ve sistematik hal alrsa "olumsuz kiilik" inas balar.
    Olumsuz kiilik inas ve yaps demek, yaamda her eyin kendisine kar olduuna inanmaya balamak demektir. Bu tr kiilik yaplanmas beraberinde her yolu mubah gren bir yaam biimi oluturmaya balamak demektir.
    Aile, okul ve spor hayatnda ocuklar martmadan ve kendilerini bakalarndan stn grmelerine neden olmadan nemsemek ve deer vermek gerekir. ocuklara vereceimiz en byk ve en deerli eitim budur.
    Bu yaklama zellikle spor alanlarnda ve altyap eitim srelerinde ok ihtiyacmz var. nk sporda becerikli ocuklarn bir mddet sonra marmaya baladklarn ve kendilerini arkadalarndan stn grmeye baladklarn gryoruz.
    Bu yaklam ayn zamanda onlarn daha iyi birer sporcu olmalarn da kolaylatracaktr.
    Unutmaynz, kendini farkl grmek, ayrks grmek baka, kendini stn ve ayrcalkl grmek baka bir eydir.
    Farkllk demek, stnlk kurmak, egemen olmak ve ayrcalkl yaamak demek deildir.
    Farkllk zellikli olmak, zellikli olmak farkl olmaktr. Ama bunlarn hibirisi insan olmaya ve yaamn eit insanlar olmaya engel deildir.

yelik tarihi
    11 Temmuz 2013
    Beendikleri
    0
    Beenileri
    106
    Tecrbe Puan
    13
    FUTBOLU YNETENLER
    Futbolu ynetenlerin ileri elbette ticaret ile ilgili olabilir.
    Ticaret yapanlar da elbette futbolu ynetmek isteyebilirler.
    Lakin bu futbolu ticaret yapanlar ynetsin ve ticarete devam ederken ynetsin demek deildir.
    Futbolu ynetirken ticaret braklmyorsa, ticaret yaparken futbolu da ynetiyor isen, ikisi arasndaki izgiyi ne kadar iyi yaparsan yap, asri ve asl iin hep ticarettir...
    Dolaysyla zihniyetin de, fiillerin de ncelikle ticari olur.
    Bir ii ve yapy ynetmek demek, o ie ve o yapya adanmlk (tm emeinin ve zamann harcamak) demektir.
    Bu anlamda bir adanmlk yoksa zaten sorun var demektir.
    Trkiye futbolunu kurtaracak eylerden birisi de futbolu amalar iin ara olarak kullananlarn bu ilerden prestij salyor ve nfus ediniyor olmalar ile ilgilidir.
    Futbolu, kendini futbola adayanlar ynetmelidir.
    Futbolu kullananlar deil..
    Trkiye Futbolunu ynetenler Antalyadan seslendi ve zetle dedi ki; "Bytmeyelim. Trkiye futbolu iyi yoldadr. Sorunlarmz teferruattr
    Dnyann hi bir lkesinde sezon balarken ilk 11'inde 11 tane oyunu oynatacak kadar ok yabanc transferi yapm bir kulp, sezonun ortasnda yine ve yeniden yabanc transferi yapma ihtiyac duymaz.
    Dahas bu oyuncular transfer edenlerden, verim alamayanlardan ve ilgili herkesten hesap sorulur.
    Bizde ise taraftar ile, yneticisi ve dier ilgili kiileri hala bbrlenerek ve keyif alarak boy gsteriyorlar.
    Not: Sylenen bir kulp ve takm ile ilgili deil, ou kulp ve takm ile ilgilidir.
    kaynak futbolda alt yap egitimi

Sayfa 5/5 lklk ... 345

Bu Konudaki Etiketler