Sayfa 1/25 12311 ... SonSon
196 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Cuma Hutbesi-

 1. #1
  İdRiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : Offline
  Üyelik tarihi : 24 Eylül 2012
  Üye No::3

  Yer:Türkiye
  Yaş: 34
  Mesajlar : 572
  Beğendikleri : 159
  Beğenileri : 366
  Tecrübe Puanı : 26

  Success Sm Cuma Hutbesi-

  İLİ : GENEL
  TARİH : 02/01/2015
  --Mevlid Kandili

  MEVLİD: RAHMET ELÇİSİNİN DÜNYAYI TEŞRİFİ
  Kardeşlerim!
  Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey Peygamber! Biz seni bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı; Allah'ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik.”1
  Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Bana itaat eden Allah’a itaat etmiş, bana karşı gelen Allah’a karşı gelmiş olur...”2
  Kıymetli Kardeşlerim!
  Bugün Cuma; inananların bayramı. Bugün Mevlid Kandili; neşe, sevinç günü. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hâtemü’l-Enbiyâ Muhammed Mustafâ (s.a.s)’nın dünyayı teşriflerinin yıldönümü bugün.
  Bugün, beşeriyetin, en kutlu doğumuna şahitlik ettiği mübarek bir gündür. Bugün, insanlığın en kurak, en makûs dönemlerinden birinin daha sona ermeye yüz tuttuğu gündür. Bugün, Âdemoğlunun efkârını kaplayan küfür ve cehalet bulutlarının bir kez daha dağılmaya mahkum olduğu gündür. Bugün, yerlerin ve göklerin Muhammedî nura gark olduğu gündür.
  Kardeşlerim!
  Kerim Kitabımızda biz müminler için en güzel örnek olarak takdim edilir Allah Resulü (s.a.s).3 Rabbimiz, kendi sevgisine mazhar olmanın, Habibini sevmeye ve onun yolundan gitmeye bağlı olduğunu bildirir.4 Zira, Peygamber sevgisi bir beşere duyulabilecek en ulvi sevgidir. Peygamberin yolu güzellikler yoludur. Peygamberin yolu, hak, hakikat, adalet, sadakat, ahlak yoludur. Onun yolu, merhamet, şefkat, hoşgörü, birlik, beraberlik yoludur. Bu yol, her iki âlemde huzur ve mutluluğa götüren kutlu bir yoldur.
  Kardeşlerim!
  Efendimiz (s.a.s), kızgın çölün bereketsiz topraklarında bedevî insanlardan oluşan bir toplumdan İslam medeniyetinin nüvesini teşkil eden medeni bir toplum inşa etmiştir. O, aşağıların aşağısına yuvarlanmış insanlığı ulvi değerlere kavuşturmuştur. Kin, nefret ve intikam toplumunu sevgi, muhabbet, şefkat ve rahmet toplumuna dönüştürmüştür. Bu yüzdendir ki, Allah Resulü (s.a.s), bütün Müslümanların her zaman ve her asırda örnek alacağı yegâne rehberdir. Yeter ki onun rehberlik ve örnekliğine her daim başvurabilelim. Yeter ki ona hayatımızın her safhasında yer verebilelim. Yeter ki onun insanlık âlemine takdim ettiği değerlere hakkıyla riayet edebilelim.
  Kardeşlerim!
  İnsanlık bugün doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle topyekûn, çok çetin bir sınavdan geçmektedir. Bugün yaşanan amansız zulümler, yürekleri burkan şiddet, oluk oluk akan kan, dinmeyen gözyaşı, yitirilen umutlar, heba olan hayatlar, insanlığın zorlu bir vicdan imtihanından geçtiğini göstermektedir. Özellikle gönül coğrafyamızda aynı kitaba, aynı peygambere inanan, aynı duyguları paylaşan insanların birbirlerine karşı sergiledikleri acımasız tutumları hepimizi derinden yaralamaktadır.
  Kardeşlerim!
  Unutmamak gerekir ki bu olumsuzluklar karşısında her birimizin yükümlülükleri vardır. İnananlar olarak, Kerim Kitabımız ve Efendimizin insanlığa takdim ettiği yüce değerler ile hayatımızı tezyin etmek ve bunlar uğrunda mücadele vermek hepimizin aslî görevidir. Her birimiz Rahmet Elçisinin bize miras bıraktığı hak, hakikat, ahlak, merhamet, şefkat, adalet, kardeşlik anlayışını ailemize, toplumumuza ve tüm insanlığa taşımakla sorumluyuz. Bunu başarabildiğimiz takdirde insanlık özlediği güzel günlere, saadet asrına yeniden kavuşacaktır. İşte o zaman dünya gerçek medeniyetlere yeniden yelken açacaktır. İşte o zaman Efendimizin mevlidi bizim dünyamızda gerçek anlamını bulacaktır. Gerçek şu ki; Efendimiz (s.a.s)’in örnekliği ve rehberliği, Müslümanların ve insanlığın içine düştüğü her türlü bâdireyi atlatması ve özlenen aydınlığa, vicdana, insafa kavuşması yolunda yegâne sığınaktır.
  Kardeşlerim!
  Bu duygu ve düşüncelerle mevlid kandilinizi tebrik ediyorum.
  Rabbimiz! Mevlid-i Nebi’yi ülkemiz, gönül coğrafyamız ve bütün insanlığın huzuruna vesile eyle! Rabbimiz! Bizleri kendine hakiki kul, habibine gerçek ümmet olanlardan eyle!

  1 Ahzâb, 33/45-46.
  2 Buhârî, Cihâd, 110.
  3 Ahzâb, 33/21.
  4 Âl-i İmrân, 3/31.
  Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

  Konu Baslığı:Cuma Hutbesi-

 2.    Sponsored Links

   


 3. #2
  İdRiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : Offline
  Üyelik tarihi : 24 Eylül 2012
  Üye No::3

  Yer:Türkiye
  Yaş: 34
  Mesajlar : 572
  Beğendikleri : 159
  Beğenileri : 366
  Tecrübe Puanı : 26
  Haftanın Hutbesi "Diyanet" EZAN: ÖZGÜRLÜĞÜN GÜR SEDASI 09.01.2015

  İLİ : GENEL
  TARİH : 09/01/2015


  EZAN: ÖZGÜRLÜĞÜN GÜR SEDASI
  Allahu ekber, Allahu ekber!
  Bu nida, günde beş vakit, minarelerimizde yankılanırken, Rabbimizi tasdike, O’na itaat ve ibadete çağırıyor müminleri. Dünya meşgalesinden uyan! Kulluğun gereği olan namaz için kıyama dur! diyor ve zamanın kalbini tutuyor, İslam’ın gür sedası. Kendisine icabet edenin elinden tutuyor; bireyden topluma, ümitsizlikten umuda götürüyor bu çağrı.
  Kardeşlerim!
  Rahmet Elçisi (s.a.s), vazifesini tamamladıktan sonra, ardında sevgisini bırakarak vefat etmişti. Doyamamıştı ona ashâbı. Bunlardan birisi de Kutlu Nebi’nin, “müezzinlerin efendisi” övgüsüne mazhar olmuş Habeşli Bilâl’di. Üzüntüsünden duramamıştı Bilâl Medine’de. “Resûlullah’tan sonra ezan okumayacağım/okuyamayacağım.” diyerek uzaklaştı peygamber diyarından. Ancak iliklerine kadar işleyen peygamber sevgisi ve muhabbeti onu tekrar Medine’ye getirdi. Geldiğinde sabah namazı vakti girmek üzereydi. Doğrudan Ravza’ya, Resûlullah’ın huzuruna gitti. Ağladı ve yüreğindeki hasreti gözyaşlarıyla dindirmeye çalıştı. Derken Efendimizin torunları Hasan ve Hüseyin çıkageldiler. Dedelerinin hatırasını yâd etmek üzere Bilal’den ezan okumasını istediler. Kabul etti Bilâl ve peygamber zamanında olduğu gibi mescidin damına çıkıp, “Allahu ekber” dedi. Bilal’in Resûlullah (s.a.s) zamanındaki bu nidasıyla Medine’de yer yerinden oynadı. Bir tarih canlanıyordu. Bir şehir ağlıyordu. Hıçkırıklara boğulan Medine, o gün Allah Resûlü’nün vefatından sonra en hüzünlü günlerinden birini yaşıyordu.1

  Kardeşlerim!
  Bu olay, biz müminler açısından ezanın içeriğini, anlamını ve mesajını ortaya koymaktadır. Ezan her okunduğunda ve her okunduğu yerde; ilk gün okunduğu gibi, o gün Bilâl’in okuduğu gibi, büyük manalar, coşkular ve hatıralar yaşatır gönülden dinleyenlere ve anlayanlara.
  Ezan, Habeşli Bilal’in namaz için atan kalbinin dudaklarından dökülen sesidir. Ezan, tevhidin sembolü, İslam’ın ses ve söze dökülüşüdür. Müslümanın kalbini, beynini, ruhunu ve bedenini harekete geçiren sesli dokunuştur ezan. Ezan, “Allah'a çağıran, salih amel işleyen ve ‘Kuşkusuz ben Müslümanlardanım’ diyenden daha güzel sözlü kimdir?”2 buyrulan Kerim Kitabımızda taltif edilen en güzel çağrılardan biridir.
  Kardeşlerim!
  Ezan, doğum ile ölüm arasında boş bırakmaz insanı. Dünyaya gözlerini açan bebeklerin kulaklarına ezan okunur. Her mümin hayata merhaba dediğinde ezanla kendisine Rabbinin adı hatırlatılır ve adeta ilk manevi aşısı yapılır. Bu anlamda ezan, bütün manevî kirlerin, kötülüklerin ve sapkınlıkların hayatı boyunca o çocuktan uzak durması için yapılan bir duadır.
  Ezan, İslam’ın şiarlarından biridir. “İnsanlar ezan okuma ve birinci safta yer almadaki sevabı bilselerdi, bunu yapmak için aralarında kura çekerlerdi.”3 sözüyle Efendimiz ezanın bu önemine işaret etmiştir.
  Ezan, Ümmet-i Muhammed’in simgesi ve ortak değerlerindendir. Ezan, dilleri, renkleri, ırkları ve bütün farklılıkları İslam dilinde birleştirir. Bir kubbe altında omuz omuza bir ve beraber kılar müminleri. Çoğu zaman gündelik hayatın türlü meşgalelerine boğulan bizleri, Allah’ın huzurunda saf durmaya, diri olmaya çağırır; her daim yineler çağrısını:
  Hayya ala’s-salâh, Hayya ala’l-felâh.
  Kardeşlerim!
  Ezan, aynı zamanda özgürlüğün sembolüdür, gür sedasıdır. Ezan, okunduğu beldenin özgürlüğünü, bağımsızlığını da haykırır. Bu yüzdendir ki merhum Mehmet Akif:
  “Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli,
  Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli” derken bu gerçeği dile getirmektedir.
  Bununla birlikte gerçek özgürlük, imandadır. Gerçek hürriyet, Allah’a kulluktadır. Gerçek özgürlük, fâni olanın esiri değil, hâkimi olabilmektir. İşte ezan, dünya üzerindeki herkesi her daim, Âlemlerin Rabbi’ne kulluğa ve hakiki özgürlüğe davettir.
  Kardeşlerim!
  Ne mutlu günde beş defa yapılan bu kutlu çağrıya rükû ile, secde ile icabet edebilenlere. Ne mutlu günde beş defa, “Evet, Yâ Rabbi! Sadece seni yüceltiyoruz. Senden başka ilâh olmadığına, Muhammed Mustafâ (s.a.s)’nın senin resûlün olduğuna, kurtuluş ve mutluluğun bu çağrıya uymakta olduğuna inanıyor ve şahitlik ediyoruz.” diyebilenlere.
  1 Zehebî, Siyeru a’lâmi’n-nübelâ, I, 357-358.
  2 Fussilet, 41/33.
  3 Buhârî, Ezân, 9.
  Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

  Konu Baslığı:Cuma Hutbesi-

 4. #3
  İdRiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : Offline
  Üyelik tarihi : 24 Eylül 2012
  Üye No::3

  Yer:Türkiye
  Yaş: 34
  Mesajlar : 572
  Beğendikleri : 159
  Beğenileri : 366
  Tecrübe Puanı : 26

  Icon1

  İL : İSTANBUL

  TARİH:16.01.2015


  BESMELE: HER HAYRIN ANAHTARI


  Kıymetli Kardeşlerim!


  Okuduğum ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle
  buyuruyor: “Sabah akşam Rabbinin adını an.”1
  Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (sas):
  “Yüce Allah’ı anarak başlanmayan her anlamlı söz
  veya iş, bereketsizdir, sonuçsuzdur”2 buyuruyor.
  Besmele, mü’minin hayatına bereket kazandıran
  mübarek bir cümledir. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ve
  peygamberimizin Hadis-i Şerifleri, bizlere onun uzun ve
  köklü bir tarihe sahip olduğunu haber verir. Bu kutlu
  cümleyi bazen Hz Nuh’un dilinde,3 bazen Hz.
  Süleyman’ın mektubunda4 bazen Kâbe’nin duvarına
  asılan bir belgede,5 bazen bir antlaşma metninin
  başında,6 bazen de Peygamberimizin mektuplarında7
  görürüz. Her meşru ve anlamlı işin öncesinde besmele
  çekmek, peygamberlerimiz vasıtasıyla nesilden nesile
  aktarılan tavsiyedir.


  Muhterem Kardeşlerim!


  Besmele huzur ve bereket vesilesidir. Hz. Aişe
  annemiz (r. anha) diyor ki, bir gün Peygamberimiz (sas),
  ashabından altı kişi ile birlikte yemek yiyordu. Derken
  bir bedevi yanlarına geldi ve yemeği iki lokmada yedi
  bitirdi. Bunun üzerine Allah Resulü, “Şayet bu kimse
  besmele çekmiş olsaydı, bu yemek hepinize yetecekti”
  buyurdu.8 Başka bir defasında, yemek yedikleri halde
  doymadıklarını söyleyen kimselere yine Efendimiz
  (sas),“Yemeği birlikte yiyin ve başlarken Allah’ın adını
  anın ki, bereketli olsun”9 demişlerdir.


  Sahabeden Cabir b. Abdullah (ra) da, Allah
  Resulünün kendisine şöyle tavsiyelerde bulunduğunu
  anlatıyor. “(Evine girdiğin zaman) kapını besmele
  çekerek kapa. Çünkü şeytan (besmeleyle) kapanan bir
  kapıyı açamaz. Besmele çekerek lambanı söndür.
  Besmele çekerek, bir tahta parçası ile de olsa yemek
  kabını(n ağzını) ört. Yine besmele çekerek su kabının
  ağzını kapa.”10


  Alemlere Rahmet olarak gönderilmiş sevgili
  Peygamberimiz, yemeğe başlarken, evden çıkarken,11
  abdest alırken,12 mescide girerken ve çıkarken,13
  besmeleçekmeyi ihmal etmezdi. Bineğine binmek için
  ayağını üzengiye basınca, “Bismillah” der, bineğin
  sırtına yerleşince de “Elhamdülillah” derdi.14 Yatağına
  besmeleyle yatardı.15 Kurbanı besmele ile keserdi.16
  Cenazeyi kabre besmele ile koyardı.17 Savaşa çıkarken
  ashabına, “Allah yolunda Allah’ın adı (bismillah) ile
  gaza edin!”18 buyururdu.


  Kardeşlerim!


  İslam tarihi boyunca Müslümanların kültür ve
  medeniyetleri besmeleyle yoğrulmuştur: Müslümanların
  sofrasında eller yemeğe besmeleyle uzanır. Yemekler
  onun bereketiyle bollaşır. Gece onunla yatılır, güne
  onunla başlanır. Evden onunla çıkılır, eve onunla girilir.
  Vasıtaya onunla binilir. Meşru işlere onunla başlanır.
  İbadetler onunla eda edilir. Duaya eller onunla kaldırılır.
  Hatipler sözlerine, Yazarlar kitaplarına onunla başlar.
  Camilerin ve evlerin en müstesna yerlerini o süsler.
  Kısaca “Bismillahirrahmanirrahim,” her hayrın
  anahtarıdır. Mevlid-i Şerif’in müellifi bunu ne kadar da
  veciz ifade etmiştir:


  Allah adın zikredelim evvela


  Vacib oldur cümle işte her kula

  Allah adın her kim ol evvel ana


  Her işi asan eder Allah ona

  Allah adı olsa her işin önü


  Hergiz ebter olmaya anın sonu

  Her nefeste Allah adın de müdam


  Allah adıyla olur her iş tamam.

  Kardeşlerim!


  Öyle bir hayat yaşayalım ki, başlangıcı besmele, sonu
  Allah’a hamd olsun. Yüce Mevla’nın bereketi ve inayeti
  hayatımızı kuşatsın.
  1 İnsan, 76/25


  2Ahmed b. Hanbel, II/360


  3 Hud, 11/41


  4Neml, 27/17-30


  5İbn İshak, Sire, 208


  6Buhari,Şürut 15


  7 Ebu Davud, Salat,121,122.


  8Tirmizi, Et’ime,47


  9 Ebu Davud, Et’ıme, 14.


  10 Ebu Davud, ‘Eşribe’ 22


  11Tirmizi, Deavat,35.


  12Tirmizi, Taharet, 20.


  13İbnMace, Mesacid,13.


  14Tirmizi, Salat, 67.


  15 Müslim, Zikir ve dua ve tevbe ve istiğfar,59.


  16 Müslim, Edahi, 18.


  17İbnMace, Cenaiz,38.


  18 Müslim, Cihad ve siyer 3.


  Hazırlayan: Abdussamet AYDIN


  Redaksiyon: İl İrşat Kurulu

  Konu Baslığı:Cuma Hutbesi-

 5. #4
  İdRiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : Offline
  Üyelik tarihi : 24 Eylül 2012
  Üye No::3

  Yer:Türkiye
  Yaş: 34
  Mesajlar : 572
  Beğendikleri : 159
  Beğenileri : 366
  Tecrübe Puanı : 26
  İLİ : GENEL

  TARİH : 16/01/2015

  ALLAH ’IN KUTLU ELÇİLERİNE SAYGI Muhterem Müslümanlar!

  Okuduğum ayet - i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “(Müminlerin) her biri; Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle d ediler: ‘ Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz, işittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır." 1

  Kardeşlerim !

  Yüce Rabbimizin biz insanlara en büyük lütfu ve inayeti, yol gösterici ve hid ayet rehberi olarak gönderdiği peygamberlerdir. Peygamberlere iman, İslâm inanç sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Allah’ın kutl u elçilerini saygı ve tazimle yâ d etmek, hepsine salât ve selâm getirmek, yüce dinimizin bize en önemli buyruğudur. Her gece yatsı namazından sonra okuduğumuz “Biz peygamberler arasında ayrım yapmayız.” ayet-i kerimesi, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’ in M iraç hediyesi olarak insanlığa getirdiği evrensel bir mesajdır. Biz Müslümanlar, bu mesajla bütün peygamberlere, insanlığın yolunu aydınlatan, onlara huzur ve barış önderliği yapan kutlu elçiler olarak iman ederiz. Peygamberlere saygıyı , kurtuluş yolunun bir gereği kabul ederiz. Peygamberler olmasaydı insanlık hidayet yolunu nasıl bulurdu? Nefsin ve şeytanın aldatmasına karşı insanlığı kim uyarırdı? Huzur ve barış için kim sabır, m etanet ve itidal öncüsü olurdu?

  Peygamberler, Yüce Rahman’ın rahmet mektebinin birer öğretmenidir . Kalp gözümüzü onlar açtı, doğru yolu onlar gösterdi. Medeniyet adına insanlık , onlara çok şey borçludur. Peygamberler, insanları küfrün kara bataklığından , bir olan Allah’ın tevhit yoluna, bilgi ve inancın aydınlığına çağıran kutlu elçilerdir. Bugün gaflet, dalâlet, cehalet, fitne, kin ve intikam çıkmazında boğulan insanlığın, onlara her zamankinden daha çok ih tiyacı vardır .

  Değerli kardeşlerim!

  Bütün peygamberler aynı ilâhî sözün elçileridir. A ynı kaynaktan fışkıran hayat pınarı, hikmet ışığı ve

  hidayet rehberidir.

  Onlar ilimle ameli, hayatla ahlâkı, hikmetle irfanı, bugünle yarını, dünya ile ahireti buluşturan ve barıştıran insanlık önderleridir.

  Onlar güzelle çirkini, faydalı ile zararlıyı, adaletle zulmü, ilimle cehaleti, samimiyetle gösterişi ayırt eden insanlık rehberleridir.

  Onlar, Yüce Yaratanla ve çevreyle olan ilişkilerin, ahlâkın ve toplumsal hayatın temel ilkelerini ortaya koyan insanlık öncüleridir .

  Âdem insanlığın atası, İdris ilâhî hikmetin babası, Nuh zanaatın / tekniğin simgesi, İbrahim akıl devriminin mima rı, Lut ahlâk savunucusu, Yakup sabrın ve şefkatin sembolü, Yusuf vefanın ve asaletin adı, M usa hukukun, özgürlük savaşının ve ahdin t imsali, İsa sevginin, rahmetin ve bağışlamanın adresi. Muhammed Mustafa (s.a.s.) ise aklın, ilmin, ahlâkın, sabır ve vefanın, güçlüyken müşfik olmanın, haklıyken özveride bulunmanın, haksızlığa karşı en gür sesin, aklı n ve imanı n önündeki en büyük engel olan batıl inanç, bilgisizlik ve kör inada karşı yüreğini ortaya koymanın adıdır...

  Allah’ın Sevgili K ulları!

  “ Biz peygamberler ana- baba bir kardeşler gibiyiz ” 2 , diyen Allah Rasulü de bütün âlemlere rahmet olarak gönderildiği hâlde veciz bir benzetmeyle kendisini Âdem ile başlayan peygamberler binasının eksik kalan bir tuğlası olarak nitelendirmiştir. Yüce Rabbimiz de Kerim Kitabımızda şöyle buyurmaktadır : “Biz Nûh'a ve ondan sonra gelen peygamberlere vahyettiğimiz gi bi, sana da vahyettik. İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, torunlarına, İsa'ya, Eyyüb'e, Yûnus'a, Hârûn'a ve Süleyman'a da vahyetmiştik. Davûd'a da Zebûr vermiştik.” 3

  Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa

  (s.a.s.) , peygamberlik binasının ikmal taşıdır. Onun için Kur’an - ı Kerim kendisini “hatemü’n - nebiyyîn”; “Peygamberlerin sonuncusu” olarak nitelemiştir. Peygamber Efendimiz ve Kur’an - ı Kerim’le İslâm tamamlanmış ve en mükemmel hâlini almıştır. Allah’ın hoşnut ve razı olduğu din İslâm’dır . Sevgili Peygamberimiz, en yüksek ahlâkı tamamlamak üzere nübüvvet mirasının son kemal halkası olarak gönderilmiştir . Bundan sonra insanlık, onun gösterdiği yoldan yürüyerek kurtuluşa erecektir. Millî şairimiz merhum Mehmet Âkif , duygularımıza ne de güzel tercüman oluyo r:

  Dünya neye sahipse onun vergisidir hep;

  Medyun ona cemiyeti, medyun ona ferdi.

  Medyundur o masuma bütün bir beşeriyet Ya Rab, bizi mahşerde bu ikrar ile haşret.

  Müjdeler olsun Allah’ın kutlu elçilerine saygıda kusur etmeyenlere! Müjdeler olsun Allah’ın kutlu elçisini örnek alanlara! Müjdeler olsun Allah’ın kutlu elçisinin yolundan gidenlere!

  1 Bakara, 2/285.

  2

  3 Nisâ, 3/163.

  Hazırlayan: Diyanet İşleri Başkanlığı

  Müslim, Fedâil, 144

  Konu Baslığı:Cuma Hutbesi-

 6. #5
  İdRiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : Offline
  Üyelik tarihi : 24 Eylül 2012
  Üye No::3

  Yer:Türkiye
  Yaş: 34
  Mesajlar : 572
  Beğendikleri : 159
  Beğenileri : 366
  Tecrübe Puanı : 26
  İLİ : GENEL
  TARİH : 23/01/2015  ERDEMLİ BİR DURUŞ: SADÂKAT
  Kardeşlerim!
  Kutlu Nebi (s.a.s); insanlara, Mescid-i Haram’dan
  Mescid-i Aksa’ya bir gecede gerçekleşen yolculuğundan
  söz etmişti. Bu nice hikmet ve esrar ile dolu mucizevi bir
  yolculuktu. Ellerine bir fırsat geçtiğini düşünen müşrikler
  hemen onun en yakın arkadaşı Ebû Bekir’in yanına
  koştular. Alaylı tavırlarla ona, Allah Resulü’nün bu
  yolculuğundan bahsettiler. Akıllarınca o, pişman olup
  eski dinine geri dönecekti. Fakat bekledikleri
  gerçekleşmediği gibi Resulullah (s.a.s)’a sadâkatin
  simgesi olacak şu sözcükler döküldü Ebu Bekir
  Efendimizin dilinden: “Bunları eğer o söylemişse
  mutlaka doğrudur.”1
  Kardeşlerim!
  Ahlaklı ve erdemli bir hayat için vazgeçilmez
  ilkelerden birisi de hiç kuşkusuz doğruluk ve sadâkattir.
  Mümin, özü ve sözü doğru olandır. O, dilini yalan,
  gıybet, boş ve kötü sözle kirletmeyendir. Peygamber
  Efendimiz (s.a.s), “Her kim Allah ve Resul’ünün
  kendisini sevmesini istiyorsa sözünde doğru olsun.” 2
  ifadesiyle müminde bulunması gereken sözün sadakatine
  vurgu yapmıştır.
  Doğruluk, sadece dilden dökülen sözcüklere bağlı
  değildir. Gerçek anlamda sıdk ve doğruluk; hak ve
  hakikati tasdik etmektir. Söylediğimiz doğru söze uygun
  davranışta bulunmaktır. Sözümüzde durmaktır. Yüce
  Allah’ın “Onlar emanetlerine ve verdikleri sözlere
  riayet ederler.”3
  âyeti ile müminleri vasıflandırdığı
  erdemli bir duruştur sadâkat.
  Kardeşlerim!
  Beşeri münasebetlerde çıkarların daha çok
  önemsendiği, bireyselleşerek “biz”in kuşatıcılığından
  “ben”in yalnızlığına savrulduğumuz zamanlarda
  doğruluktan ayrılmayan, her hâliyle dürüstlüğü ve
  sadâkati yaşatan, Allah katında “sıddîk” olarak kayda
  geçer. Yalan ve hile ile hareket etmekten çekinmeyen ise
  Allah katında bu kötü hâli ile anılır. Neticede
  Efendimizin dile getirdiği gibi sadâkat mü’mini cennete
  ulaştırırken yalanın götüreceği son durak ise
  cehennemdir.4

  Kıymetli Kardeşlerim!
  Müminin sadâkati öncelikle kendisini yaratan
  Rabbinedir. Sadâkat ehli mümin, daima Allah’ın
  gözetiminde olduğu bilinciyle hareket eder. Her durumda
  O’nun buyrukları doğrultusunda yaşar. Rabbinin hoşnut
  olmayacağı durumlara düşmekten ateşe atılırcasına
  korkar. Hayatın anlamını O’na kullukta bulur.
  Hidayet yolunun kutlu rehberine sadâkat gösterir
  mümin. Baş tacı eder, onun hakikat adına tebliğ
  ettiklerini. En güzel örnek bilir O’nu ve erdemli
  duruşunu. Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali ve daha nice
  sâdık müminler gibi.
  Anne ve babasına sâdıktır mümin. Her türlü zorluk
  ve meşakkate katlanarak kendisini yetiştiren ebeveynine
  hürmet eder. Hastalıkta ve sağlıkta her daim yanlarında
  olur. Yardımlarına koşar. Hizmetlerinde bulunur. Bunları
  ibadet aşkı ile yapar. Onlara karşı “öf” sesi bile dökülmez
  dudaklarından.
  Allah’ın birer emaneti olan eşine ve çocuklarına
  karşı sadâkat sahibidir mümin. Sadâkatinin bir gereği
  olarak sorumluluklarını yerine getirir. Onların hak ve
  hukukuna riayet eder. Onları ihmal etmez.

  Mümin, çevresiyle olan ilişkilerinde de emin olarak
  bilinir. Herkesin hak ve hukukunu korur.

  Kardeşlerim!
  Şimdi soralım şu soruları kendimize:
  Rabbime vermiş olduğum kulluk sözüme ne derece
  sâdık kalabildim? Peygamber-i zişânın güzel ahlakıyla
  yeterince hemhal olabildim mi? Anne ve babama, eşime
  ve çocuklarıma karşı sorumluluklarımı hakkıyla yerine
  getirebildim mi? İşime, işverenime, işçime ve iş
  arkadaşıma sadâkat gösterebildim mi?
  Kardeşlerim!
  Dünyevi ve uhrevi tüm ilişkilerini sadâkat
  ölçüsünde sürdüren kişi “emin” olur. Hem güven duyar
  etrafından, hem de çevresindeki herkese ve her şeye
  güven verir. Bu güven sayesinde birlik, beraberlik ve
  vefa duygusu kuvvetlenir.

  Öyleyse gelin özümüz ve sözümüzle doğruluktan,
  sadâkatten ayrılmayalım. Hiçbir şeyin karşılıksız
  kalmayacağı hesap günü için sadâkati kendimize azık
  edinelim. Rabbimizin o büyük günde sâdıklara vereceği
  şu müjdeye kulak verelim:
  "Bu, doğrulara, doğruluklarının fayda vereceği
  gündür. Onlara, içinde ebedi kalacakları, zemininden
  ırmaklar akan cennetler vardır. Allah onlardan razı
  olmuştur, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte
  büyük kurtuluş ve kazanç budur.” 5  1
  İbn Hişâm, Sîret, II, 244-245.
  2
  Abdürrezzâk, el-Musanef, No: 19748.

  3
  Mü’minûn, 23/8
  4
  Müslim, Birr ve sıla, 105
  5
  Mâide, 5/119.

  Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

  Konu Baslığı:Cuma Hutbesi-

  Konu İdRiS tarafından (23 Ocak 2015 Saat 08:13 ) değiştirilmiştir.
 7. #6
  İdRiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : Offline
  Üyelik tarihi : 24 Eylül 2012
  Üye No::3

  Yer:Türkiye
  Yaş: 34
  Mesajlar : 572
  Beğendikleri : 159
  Beğenileri : 366
  Tecrübe Puanı : 26
  İLİ : GENEL
  TARİH : 30/01/2015

  ALLAH’IN SON DİNİ İSLAM
  Kardeşlerim!
  Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle
  buyurmaktadır: “Bugün sizin için dininizi kemale
  erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din
  olarak İslâm'ı seçtim.” 1

  Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz
  (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Kim kalbiyle tasdik
  ederek Allah’tan başka ilâh olmadığına ve
  Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehadet
  ederse Allah ona cehennemi haram kılar.” 2
  Aziz Kardeşlerim!
  Yüce Rabbimiz, âlemlere rahmet olarak gönderdiği
  son peygamberi Muhammed Mustafa (s.a.s) aracılığıyla
  İslam mesajını bütün insanlığa tebliğ etti. Allah’ın
  varlığına ve birliğine iman etmek, O’na hiçbir şeyi ortak
  koşmamak ve yalnızca O’na ibadet etmek bu mesajın
  özünü teşkil ediyordu. Bu mesaj, aynı zamanda insanlığı
  Hakk’a ve hakikate, rahmet yüklü adalete, bilgiye ve
  hikmete dayanan güzel ahlaka davet ediyordu. Zulmü,
  cehaleti ve fitneyi terk etmeye; fakiri, yoksulu, muhtacı,
  yetimi koruyup kollamaya; komşusu aç iken tok
  yatmamaya çağırıyordu.
  Bu evrensel çağrı, kısa sürede bütün dünyada,
  insanların yüreklerinde yankı buldu. Daha elli yıl
  geçmeden Asya’dan Kuzey Afrika’ya, Atlas
  Okyanusu’ndan Çin Seddi’ne kadar yayıldı.
  Kardeşlerim!
  İslam’ın bu hızlı yayılışına ve insanların akın akın
  onu kabul etmesine tahammül edemeyen nice güçler, bu
  ilerleyişin önüne geçmek ve İslam’ın rahmet yüklü
  mesajlarının insanların kalplerine yerleşmesini
  engellemek için her türlü yola başvurdular.
  Bugün de bazı çevrelerce Din-i Mübin-i İslâm ve
  Müslümanlar terör ve şiddetle özdeşleştirilmek
  istenmektedir. İnsanların kalplerine İslâm korkusu
  yerleştirmek amacıyla yüce dinimiz İslâm’a ve onun
  peygamberine karşı organize bir şekilde çok çirkin bir
  karalama kampanyası yürütülmektedir. Amaç açıktır;
  İslâm’ın yayılışına ve gelişmesine engel olmak.


  Kardeşlerim!
  Geçmişte olduğu gibi günümüzde de sürdürülen
  bütün bu çabaların başarısızlıkla neticeleneceğine
  inancımız tamdır. Hiç şüphesiz biz biliyor ve iman
  ediyoruz ki Allah katında geçerli olan yegâne din
  İslâm’dır. Yine biliyor ve iman ediyoruz ki kim,
  İslâm’dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden
  böyle bir din asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette
  hüsrana uğrayanlardan olacaktır.
  Aziz Kardeşlerim!
  İslâm, rahmet, merhamet ve şefkat dinidir. İslâm’ın
  amacı, insanı hem dünyada hem de ahirette mutlu
  etmektir. Bütün insanların barış, huzur ve esenlik
  içerisinde yaşadığı bir dünyayı var etmektir. Ancak
  bugün, İslâm’ı ve onun peygamberini tanıtma ve doğru
  temsil etme konusunda biz Müslümanların eksikleri
  olduğunu da unutmamalıyız. Üzülerek belirtmek gerekir
  ki; bizler, İslâm’ın hak ve adalet anlayışını,
  Peygamberimiz (s.a.s)’in çağlar üstü örnekliğini ve
  üstün ahlâkî vasıflarını insanlık ailesinin tüm fertlerine
  güzel bir dille, hikmetli bir üslupla yeterince sunamadık.
  Genç nesillerin duygu ve düşünce dünyalarına yeterince
  hitap edemedik.
  Kardeşlerim!
  O halde öncelikli vazifemiz, müntesibi olduğumuz
  yüce dinimizin güzelliğini tüm insanlara anlatmak,
  çağların dini İslâm'ı çağımıza öğretmektir. Bu ulvi gaye
  için var gücümüzle çalışmaktır. Hiçbir zaman tefrikaya
  düşmemektir. Asla fitne bataklığına saplanmamaktır.
  Fakirlik ve geri kalmışlıktan bir an önce kurtulmaktır.
  Cehaleti ilim, hikmet ve marifetin aydınlığıyla yok
  etmektir. Yeni bir medeniyet yolculuğunda İslâm’ın
  ilerleyişine engel olmak isteyenlere asla fırsat
  vermemektir.
  Hutbemi Peygamberimiz (s.a.s)’in bir duasıyla
  bitirmek istiyorum:
  “...Rabbim! Beni hidayete erdir ve hidayeti
  bana kolaylaştır! Bana kötülük edene karşı
  yardımını benden esirgeme! Zulmedenlere karşı
  bana yardım eyle!
  Rabbim! Beni sana şükreden, seni zikreden,
  senin azabından korkan, sana itaat eden, sadece sana
  boyun eğen, sana yönelip yakaran bir kişi kıl!
  Rabbim! Tevbemi kabul eyle, günah ve
  hatalarımı temizle, duâmı kabul et!” 3  1 Mâide, 5/3.
  2 Buhârî, İlim, 49.
  3 Tirmizî, De’avât, 102.


  Hazırlayan: Diyanet İşleri Başkanlığı

  Konu Baslığı:Cuma Hutbesi-

 8. #7
  İdRiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : Offline
  Üyelik tarihi : 24 Eylül 2012
  Üye No::3

  Yer:Türkiye
  Yaş: 34
  Mesajlar : 572
  Beğendikleri : 159
  Beğenileri : 366
  Tecrübe Puanı : 26
  İLİ : GENEL
  TARİH : 06/02/2015

  ŞÜKÜR NİMETLERİ ARTIRIR
  Kardeşlerim!
  Rabbimiz, okumuş olduğum ayet-i kerimede şöyle
  buyuruyor: “Beni anın ki Ben de sizi anayım. Bana
  şükredin, nankörlük etmeyin.” 1
  Peygamberimiz (s.a.s)’in dilinden ise şükür
  konusunda şu dua dökülüyor: “Allahım! Seni anıp
  zikretmek, nimetine şükretmek, sana en güzel şekilde
  kulluk etmek için bana yardım eyle!” 2
  Kardeşlerim!
  Elbette ki şükür konusunda sadece bu niyaz ile
  yetinmemiştir Allah Resulü (s.a.s). O, her daim Rabbinin
  ikramlarına hamd ve şükürle yaşamıştır. O’nun verdiği
  nimetlere duyduğu minnettarlıkla, her daim Rabbine
  yönelmiştir. Allah’ın mağfiretine, ebedi nimetlerine mazhar
  olmasına rağmen sabahlara kadar ibadetle meşgul olmasının
  sebebini soran Aişe validemize Kutlu Elçi’nin verdiği şu
  cevap ne kadar da anlamlıdır: “Allah’a şükreden bir kul
  olmayayım mı ey Âişe?” 3
  Kıymetli Kardeşlerim!
  Âlemlerin Rabbi, bizi mükerrem bir varlık olarak
  yarattı. Varlık âleminin sayısız nimetlerini önümüze serdi.
  Bizi, bütün bu nimetlerden yararlanabileceğimiz duyu ve
  yeteneklerle donattı. Sonra da, hangimiz daha hayırlı ve
  güzel işler yapacak diye bizi sınamak için dünyaya
  gönderdi. Bizler, bu dünyada birer misafiriz. Misafiri
  olduğumuz bu âlemin her yerinde Allah'ın nimetlerini
  görüyoruz. Her lokmada O'nun ikramlarını tadıyor, her
  nefeste O'nun bize bağışladığı hayatı yaşıyoruz.
  Kardeşlerim!
  Bir an için duralım ve son birkaç saatimizi düşünelim.
  Bu birkaç saat içinde sahip olduğumuz nimetleri şöyle bir
  hatırlayalım. O nimetlerin her biri ile nasıl buluştuğumuzun
  muhasebesini yapalım. O nimet, toprağın derinliklerinden
  çıkan bir ağacın meyvesi ise, Allah onu çeşitli aşamalardan
  geçirerek bizim için yaratmıştır. Eğer o, bir damla su ise,
  Allah onu okyanuslardan bulutlara, bulutlardan yeryüzüne
  indirmiş, nihayet bardağımıza kadar bizim için getirmiştir.
  Eğer o bir ışık ise, Allah onu göklerin derinliklerindeki
  güneşten bize göndermiştir. Yüce Rabbimizin ikramını
  gördükten sonra, bir bakalım, bütün benliğimizi kaplayan o
  şükran duygusu bizi nerelere götürecek! İşte o zaman
  Rabbimizin bize bağışladığı bunca nimet arasında
  şükretmenin ayrı bir yeri olduğunu göreceğiz.
  Aziz Mü'minler!
  Şüphesiz her nimetin, bir şükrü ve beraberinde
  getirdiği sorumluluklar vardır. İyi bilelim ki, şükretmek
  sadece “Elhamdülillah, Ya Rabbi çok şükür” demekten
  ibaret değildir. Şükür, her nimeti, Allah'ın razı olacağı
  şekilde değerlendirmektir. Bedenimizin, aldığımız her
  nefesin, aklımızın, gençliğimizin, zenginliğimizin,
  ilmimizin ve nihayet bütün bir ömrümüzün kendine has bir
  şükrü vardır.
  Bedenimizin şükrü, onu yaratılış hikmet ve amacına
  uygun olarak kullanmaktır; zararlı alışkanlıklar ve boş
  uğraşlarla onu israf etmemektir. Aklımızın ve ilmimizin
  şükrü, bildiğimiz hakikatleri öncelikle kendi hayatımızda
  tatbik etmek ve başkalarına da öğretmektir. Gençliğimizin
  şükrü, sahip olduğumuz enerjiyi hak, hakikat, adalet ve
  insanlığa hizmet uğrunda tüketmektir. Zenginliğimizin
  şükrü, paylaşmaktır; infakta bulunmaktır; muhtaç, mağdur,
  mazlum kardeşlerimize el uzatmaktır. Ömrümüzün şükrü,
  onu bize lütfeden Rabbimizin rızasını kazanacak bir hayat
  sürmektir.
  Değerli Kardeşlerim!
  Allah, herkese şükretmesine vesile olabilecek
  imkanlar lütfetmiştir. Bu imkanlar farklılık gösterebilir.
  Yeter ki bu farklılıklar karşısında tamahkâr değil,
  kanaatkâr, engin bir ruha sahip olabilelim. Kaldı ki Resul-i
  Ekrem (s.a.s) Efendimiz de sahip olmamız gereken bu ulvi
  meziyete şu hadisiyle işaret etmektedir: “Maddi anlamda
  durumu sizden daha kötü olanlara bakın; daha iyi
  olanlara bakmayın. Bu, Allah’ın size verdiği nimetleri
  küçümsememeniz bakımından daha uygun olur.” 4
  Öyleyse şükür bir gönül, bir yürek, bir kanaat işidir.
  Şükür, kulluk bilincinin en güzel tezahürlerinden biridir.
  Nice varlığa rağmen dili ve gönlü şükür yoksunu kimselerin
  varlığı bir hakikattir. Buna karşılık maddi anlamda çok
  fazla kazanımı olmayan ama şükürle müzeyyen bir dil ve
  gönül ehli kimselerin varlığı insanlık adına hepimizi mutlu
  etmektedir.
  Kardeşlerim!
  Unutmamak gerekir ki; şükür, nimetleri artırır. İsyan
  ve nankörlük ise mahrumiyete sürükler. Yüce Mevlamız, bu
  hususu bize şöyle haber verir: “Andolsun şükrederseniz
  elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük
  ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.” 5
  Hutbemi, Kur’an-ı Kerim’de İbrahim (a.s)’in dilinden
  bizlere öğretilen iman, sadakat, teslimiyet ve şükür ifadeleri
  ile bitirmek istiyorum: “Allah, beni yaratan ve bana
  doğru yolu gösterendir. O, beni yediren ve içirendir.
  Hastalandığımda da bana şifayı Allah verir. O, benim
  canımı alacak ve sonra diriltecek olandır. O, hesap
  gününde, hatalarımı bağışlayacağını umduğumdur.
  Rabbim! Bana hikmet ver ve beni sâlihlerin arasına
  kat!” 6

  1 Bakara 2/152.
  2 Ebû Dâvûd, Vitir 26.
  3 Buhârî, Teheccüd, 6; Müslim, Sıfâtü'l-Münâfıkîn, 81.
  4 Müslim, Zühd ve Rekâik, 9.
  5 İbrahim, 14/7.
  6 Şuarâ, 26/78-83.

  Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

  Konu Baslığı:Cuma Hutbesi-

  Konu İdRiS tarafından (06 Şubat 2015 Saat 11:17 ) değiştirilmiştir.
 9. #8
  İdRiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : Offline
  Üyelik tarihi : 24 Eylül 2012
  Üye No::3

  Yer:Türkiye
  Yaş: 34
  Mesajlar : 572
  Beğendikleri : 159
  Beğenileri : 366
  Tecrübe Puanı : 26
  İLİ : GENEL
  TARİH : 13/02/2015

  İMAN
  Kardeşlerim!
  Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle
  buyuruyor: “Şüphesiz ‘Rabbimiz Allah'tır’ deyip de,
  sonra dosdoğru olanlar var ya, onların üzerine akın
  akın melekler iner ve derler ki: ‘Korkmayın,
  üzülmeyin, size (dünyada iken) vaat edilmekte olan
  cennetle sevinin!’” 1
  Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz
  (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Şu üç özellik kimde
  bulunursa o kimse imanın tadını alır: Allah ve
  Resûlünü her şeyden çok sevmek. Bir kimseyi
  yalnızca Allah rızası için sevmek. Allah kendisini
  iman ile şereflendirdikten sonra, ateşe atılmaktan
  kaçınırcasına, küfre dönmekten kaçınmak.” 2
  Aziz Kardeşlerim!
  İman, Allah’ın varlık ve birliğini, O’nun sevgili
  elçisi Muhammed Mustafa (s.a.s)’in peygamberliğini ve
  o Rahmet Peygamberinin Allah’tan getirdiği hakikatleri
  kalp ile tasdik, dil ile ikrar etmektir. İman, insanın iç
  dünyasında doğuştan sahip olduğu temizlik ve
  berraklığın, tüm hayatını kuşatması ve gönlünü
  Yaratıcısına tarifi imkânsız bir sevgiyle bağlamasıdır.
  Allah’a olan bu sevgi ve bağlılık, kişiyi fikir
  buhranlarından, niyet bozukluklarından, bunalımlardan,
  açmazlardan, dengesizliklerden kurtarır. Bu ulvi duygu
  sayesinde insan, basit dünya hesaplarının dışına çıkar;
  hem bu dünya hem de ebedi âlem için büyük gayelerin,
  engin düşüncelerin insanı haline gelir.
  Kardeşlerim!
  İmanın temelinde büyük bir muhabbet ve sevda
  yatar. Rabbimizin rızasına giden yolda birçok çile ve
  sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Ancak müminler olarak,
  durum her ne olursa olsun bunların Yüce Mevlamız
  tarafından sadakat ve sabrımızın sınandığı birer imtihan
  olduğunu gönülden kabul ederiz. Hiçbir zaman endişeye
  düşmez, asla ümitsizliğe kapılmayız. “Lütfun da hoş
  kahrın da hoş” ifadesinde anlamını bulan bir teslimiyet
  gösteririz. “Secde et ve Rabbine yaklaş!” 3 ayetinin
  emri gereği, Rabbimize daha bir gönülden secde ve dua
  ederiz. Rabbimizin Kerim Kitabımızdaki emir ve
  yasaklarına itaati en büyük sorumluluk biliriz. İşte bu
  bilinç, bizlerde her daim var olduğu sürece bizi
  kulluğun, teslimiyetin ve sadakatin zirvesine
  çıkaracaktır.
  Kardeşlerim!
  İman, kötülüklere, şerlere karşı bir kilit; hayra,
  güzelliklere açılan bir penceredir. O pencereden
  bakıldığında ahlak, adalet, şefkat, merhamet,
  hakkaniyet, saygı ve sevgi görülür.
  Sadık bir iman ile konuşma hikmete, sükût
  tefekküre, çalışma ibadete, bakış ferasete dönüşür.
  Hayat, nezaket, nezafet ve zarafetle yaşanır. Dostluklar
  vefalı, arkadaşlıklar beklentisiz ve samimiyet yüklü olur.
  Yüzlerden tatlı tebessümler yayılır. Dertler paylaşılır;
  muhtaçların, çaresizlerin derdine çare olunur. Sevinçler
  ortaklaşa yaşanır. Küçükler sevgi, büyükler saygı görür.
  Sadık bir iman ile nefisler terbiye ve tezkiye edilir,
  tertemiz olur. Aileler huzur ve mutluluk yuvasına
  dönüşür. Çocuklar, şefkatle büyürler. Gençler, güvenle
  geleceğe bakar, neşeyi imanda bulurlar. Herkes
  birbirinin hak ve hukukuna riayeti imanî ve insanî bir
  sorumluluk olarak kabul eder.
  Kâmil bir iman ile sevgiler de yergiler de övgüler
  de hep Allah için olur. İnsanlar birbirlerini Allah için
  severler. Allah için affederler. Allah için yardımlaşırlar.
  Allah için paylaşırlar. Allah için fedakârlıkta bulunurlar.
  Kardeşlerim!
  Biz müminlere düşen işte böylesi bir iman, anlayış
  ve teslimiyeti gönlümüzün derinliklerine yerleştirmektir.
  Allah’a tam bir sevgi ve bağlılık gösterebilmektir. Her
  daim düşüncelerimizi daha halis, ibadet ve taatlerimizi
  daha istikrarlı, tutum ve davranışlarımızı örnek hale
  getirebilmektir. Kulluk ve ahlâkımızı daha da
  güzelleştirebilmektir.
  Unutmayalım ki bu gayret bize Allah’ın sevgisini
  ve dostluğunu kazandıracaktır. Özümüzde, ailemizde,
  mahallemizde, işimizde topyekûn bütün bir toplumda
  huzur iklimini yaşatacaktır. Allah’a iman, teslimiyet ve
  kulluk yolundaki çabamız bizi canlı, dipdiri bir millet
  haline getirecek, sağlam hisarlar gibi dimdik ayakta
  tutacaktır.
  Hutbemi Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in bu
  meyanda yaptığı bir dua ile sonlandırmak istiyorum:
  “Allah’ım! Bize imanı sevdir, kalplerimizi
  imanla süsle! Bize küfrü, itaatsizliği ve isyanı
  sevdirme, kerih göster! Bizi doğru yolda olanlardan
  eyle!” 4

  1 Fussilet 41/30.
  2 Müslim, Îmân, 67.
  3 Alak, 96/19.
  4 İbn Hanbel, III, 424.

  Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

  Konu Baslığı:Cuma Hutbesi-

Sayfa 1/25 12311 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler