3 sonutan 1 ile 3 aras

Konu: Wireless Balants Nasl Hzlandrlr?

Status : Online
    yelik tarihi : 07 Aralk 2014
    ye No::4482

Beendikleri : 1.045
    Beenileri : 650
    Tecrbe Puan : 64

Icon99 Wireless Balants Nasl Hzlandrlr?

Wireless Balants Nasl Hzlandrlr?

Hereyden nce salam bir antivirs programnz olmal, bilgisayarniz virs dolu ise zaten deil internette hzl dolamay , bilgisayarnzn rutin ilerini doru drst yapamazsnz.
    Wireless anz komularnzla paylamayn eer yok efendim yar yarya cret dyorum diyorsanz o zaman da yava internete katlanacaksnz. Unutmatn her paylam hznzn paylatrlan kiiye blnmesi kadar yavalatacaktr.
    Modeminiz adi olmasn kaliteli olsun
    Bilgisayarnzn sinyal ekimi full olduu yere modeminizi yerletirin. Sinyal ne kadar derse balant o lde yavalayabilir.
    Birde windowsunuzun wireless kullanm an %20 den %10a drn. imdi hemen anlatyorum.
    Windows + R tuuna basn altr alacak. altr a gpedit.msc yazp entera tklayn.
    [Sadece ye Olanlar linkleri grebilir..ye Olmak in Buraya Tkla]modem hzlandrma metodlar

Local Group Provacy Editor Alacak
    Srasyla Bilgisayar Yaplandrcs > Y netim ablonlar > A > Qos paket zamanlaycs > Ayrlabilir Bant Geniliini snrla tklayn
    [Sadece ye Olanlar linkleri grebilir..ye Olmak in Buraya Tkla]

Yzde (%) olarak oradaki yazan deeri azaltn. %10 yeterli olacaktr.

Konu Basl:Wireless Balants Nasl Hzlandrlr?

2.    Sponsored Links

Icon99

Wireless Nedir ? Ne ie yarar ?
    Wireless ?

Wi-Fi (Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), "Wireless Fidelity" kelimelerinin ksaltmas olup kablosuz ballk veya kablosuz balant anlamna gelir. Wi-Fi rnlerin kablosuz balant salayabildiini gsteren bir uyumluluk gstergesidir ve IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n standartlarna gre belirlenir.

Avantajlari
    * Lisans gerektirmeyen frekanslarda alr
    * A iin kablolama gereksinimi yoktur, bylece kablo ekilemeyecek binalarda veya binalar aras balantlarda kolaylk salar.
    * Dier kablosuz zmlere gre ok daha ucuz ve kolay alnp kurulabilir.
    * Birden ok kablosuz eriim noktalar kullanlan alarda kablosuz dolam ile kablosuz iletiim kesilmeden bir eriim noktalarnda dierine gei yaplabilir.
    * WEP, WPA ve benzeri kablosuz ifreleme yntemleri veya IEEE 802.1x gibi yetkilendirme yntemleriyle eitli gvenlik seenekleri sunar.
    * Wi-Fi Global bir standartlar kmesidir, Wi-Fi yetenekli rn dnyann her yerinde ayn ekilde alr...
    winxpeker...

Dezavantajlari
    * Lisans gerektirmeyen frekans aralklarnda alt iin, Wi-Fi cihazlar dier kablosuz cihazlarla akabilir veya birbirlerinin iletiimini engelleyebilirler.
    * 2.4GHz frekans aralnda alan 802.11b ve 802.11g uyumlu cihazlarn iletiim kalitesi ve hz, dier Wi-Fi cihazlar dnda, Bluetooth, mikrodalga frn, telsiz telefon, baz telsizler ve benzeri radyo sinyalleriyle alan cihazlar tarafndan drlebilir veya tamamen engellenebilir.
    * Wi-Fi iin yaplan uluslararas dzenlemelerin tm ayn olmad iin deiik lkeler iin retilen cihazlarn baz kanallarda uyumsuzluk karmas olasdr.
    * Dier standartlara gre g tketimi olduka yksektir

Gvenlik
    Kablosuz iletiimde radyo sinyalleri kullanld iin, kullanc ile kablosuz eriim noktas arasndaki iletiim dinlenebilir. Bunu engellemek iin WEP, WPA ve WPA2 gibi ifreleme yntemleri kullanlsa da, bu ifreleme yntemleri halen yeterince gvenli grlmemektedir. Yeterli sayda ifrelenmi paket toplandktan sonra birok ifreli kablosuz iletiim zlebilir. Bu yzden, eitli irketlerde, okullarda vb yerlerde kablosuz balant yapan kullanclarn aa erimeleri iin VPN ve benzeri, st katmanlarda alan ifreli iletiim yntemleri kullanlmaktadr.

Kablosuz a balants ilk olarak acil durumlarda iletiime olanak salayabilecek bir sistemin gelitirilmesi zerine bulunmutur. Daha sonra yaygnlaarak olduka fazla kullanm alan bulmutur. nk kablosuz a sistemi ehirlerde olduka ucuz maliyetlerle hibir altyap ve kablo balants ilemlerine gerek duymadan kesintisiz internet balants salanabilmektedir. Kablolu balant sistemlerinde belirli sayda her PCye bir kablo gidecek ekilde balant salanr fakat kablosuz a sistemlerinde birok balant noktas zerinden ok geni bir alanda ve ok daha fazla sayda kullanc zgrce balanabilmektedir. Kablosuz a balant noktalar dier alarla iletiime geecek ekilde programlanmtr. A noktasndan B noktasna giden bir bilgi, balant noktalarnn birinden dierine geerek ilerler. Bu esnada balant noktas en hzl ve gvenli yolu seer. Buna dinamik yol gsterme(dynamic routing) denir.

Nasl alr
    Kablosuz a balant noktalar aslnda bildiimiz router modemlerle ayn ekilde alrlar ve kk radyo dalgalar reten sistemlerdir. WiFi standartlar eit ve zelliklerine gre 802.11a, b,g ve n olarak ayrlmlardr. Bunlardan en yaygn olarak kullanlan 802.11bdir ve 2.4Ghzlik yaylma aralna sahiptir. Ancak 802.11b ile en fazla 11 Megabitlik balant kurabilmek mmkndr. Oysa 802.11g ile saniyede 54 Mbit, 802.11n ile 140 Mbitlik hzlara ulamak mmkndr. Gnmzde dizst bilgisayarlarn tamamna yakn zerlerinde entegre Wi-Fi alclar bulundururlar. Bulunmayanlar ise PCMCIA kartlarla bu zellii kolayca kazanabilirler.

Kablosuz a sistemleri radyo frekanslar ile almaktadrlar. Radyo dalgalar ile haberleme eit olabilmektedir. Bunlar alc(receiver), verici(transmitter) ve alc-verici(trans-receiver) olarak adlandrlrlar.
    Bunlardan ksaca bahsetmek gerekirse;
    Alclar
    Adndan da anlalabilecei zere sadece radyo sinyallerini alabilen fakat gnderme zellii barndrmayan aygtlardr. Bunlara en basit rnek olarak FM radyolar ve televizyonlar gsterebiliriz.

Vericiler
    Sadece radyo sinyalleri gnderebilen ama alma yetileri olmayan elektronik devrelerdir. Bunlara rnek olarak radyo verici istasyonlar, televizyon verici stasyonlar vb. saylabilir.

Alc-Vericiler
    Hem alma hem verme zellikleri olan aygtlardr. Bunlara rnek olarak telsiz rleleri, cep telefonu baz istasyonlar, cep telefonlar vb. saylabilir.

letiim anlamnda bilinmesi gereken bir dier konu ise iletim yndr. letim ynleri e ayrlr:

1. Tek Ynl letim(Simplex): Kurulan iletim sistemin de iletimin sadece bir yne yaplabildii zaman ald addr. rnek olarak FM radyolar gsterilebilir.
    2. ift Ynl E Zamansz letiim(Yar-Dupleks, Half-Duplex): Kurulan iletim sisteminde ift ynl iletim yaplabildii ancak e zamanl olarak sadece bir tarafn gnderim yapabildii sistemlerdir. rnek olarak Telsiz uygulamalar gsterilebilir. Bilgi sistemlerinde kullanlan radyo frekans ile alan kablosuz iletiim sistemleri genelde bu tiptedir. rnein IEEE 802.11g standard 54 Mbpsde Yar-Dupleks iletim imkan sunar.
    3. ift Ynl E Zamanl letiim (Tam-Dupleks,Full-Duplex): Hem alc hem vericinin ezamanl iletim yapabildii zaman ald isimdir. rnek olarak cep telefonlar, telsiz telefonlar gsterilebilir.
    ehrin zerinde balant noktalar arasnda kusursuz bir a oluturulur. Bu sayede trende, arabada, parkta, cafelerde, restaurantlarda vb. birok yerde zgrce internete balanabilmek mmkndr. ehirlerde belirli aralklarla yerletirilmi balant noktalar ile kesintisiz srekli bir balant salanlr. Bunun iin genellikle saniyede 11 Mbit(1.35MB/s) hza olanak salayan ve 2.4 Ghzlik yaylma aralna sahip 802.11b sistemi kullanlr. Bu sistem hem fazla g tketmediklerinden hem 2.4 Ghz gibi birok yerde kullanlan(modemler, oyun kumandalar vs.) standart bir yaylma aralna sahip olduklarndan ve insanlara zarar vermedii ifade edilen radyo frekans ile haberletiinden ehir kullanmnda tercih edilmektedir. Fakat ahsi grm olarak bu frekanslarn her trlsnn insanlar etkilediini ve ayn TV, radyo, cep telefonu frekanslarnda olduu gibi uzun vadede insanlara zararl olacan dnyorum. O nedenledir ki dizst bilgisayarm biraz zorluk karsa da kablolu modem ile kullanmaktaym.
    Gnmzde adndan bahsedilen yeni kablosuz a teknolojisi ise WiMAXtir. alma prensibi standart kablosuz a sistemleriyle ayndr fakat ok gl mikrodalga iletimiyle sinyalleri daha uzak mesafelere tayabilmek mmkndr. Bu sayede birim metrekarelik alan iin gereken kablosuz a noktas maliyeti dmekle beraber sinyal kalitesi de arttrlm olmaktadr. Tabi sinyal kuvveti arttka bunun insanlara daha da fazla zararl olaca gerei hi dnlyor mu gerekten merak ediyorum. Baz istasyonlarnn salmz ve hatta hayatmz byk lde tehdit ettiini dnrsek, buna kablosuz modem, oyun kumandalar, klavye, mouse, bluetooth cihazlar gibi aygtlar da eklenince oluan manyetik kirlenmenin boyutlarn dnmek bile istemiyorum. Teknolojinin insan saln destekleyici ekilde rnein CRTlerden LCD montrlere geite olduu gibi ilerlemesi gerekirken, gn getike manyetik kirlenmeye anak tutulmas insanlar endielendiriyor. Bunun en son rnei ise, elektriin e kablosuz olarak iletilmeye balanmas. Tam bir manyetik alan kayna olan elektrik enerjisinin datm bu ekilde desteklenir ve yaygnlarsa, ok daha vahim durumlarla karlalaca ve toplu beyin lmlerinin gerekleebilecei aikar. nsan beyninin de nronlar yani sinir hcreleri zerinden elektriksel olarak altn biliyoruz. Manyetik alan kaynaklar beynin kendi manyetik alann bozarak beyin ssn arttrmakta ve hcreleri yava yava ldrerek ciddi hasarlar vermekte. Blnme ile bir daha yerine gelemeyen beyin hcrelerinin lmnden kaynakl ciddi dolam bozukluklar ve ilerleyen safhalarda buna bal vcut iflas ve beyin lmleri grlebilir.

Bu Konudaki Etiketler